Coğrafi İşaret

 

 
Balıkesir Ticaret Borsası’nın o yıllardaki Yönetim Kurulu Başkanı merhum Faruk KULA ve Yönetim Kurulu 2016 yılından itibaren, yüksek talep gören Balıkesir Kuzu Etine Coğrafi İşaret alarak; üretimin artırılmasını, tüketicinin ise kaynağını bildiği gerçek sağlıklı Balıkesir Kuzu Etine güvenle ulaşabilmesini temin etmek amacıyla çalışmalara başlama kararı almışlardır.

2016 yılından itibaren; TOBB, Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü, TÜBİTAK, Balıkesir Üniversitesi, TPE, Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkesir İli Küçükbaş Hayvan Yetiştiricileri, Balıkesir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi, Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ruhsatlı Kesimhaneler nezdinde uzun bir çalışma sürecinin neticesinde, No:314-Menşe Adı “BALIKESİR KUZU ETİ” COĞRAFİ İŞARETİ 02.01.2018 tarihinde 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında tescil edilmiştir.

Balıkesir Ticaret Borsası Coğrafi İşaret Tescilinin alındığı tarih olan 2018 yılından itibaren bu kez Türkiye’de ilk defa olmak üzere, Güvenli Gıdanın önemine binaen, Üreticiden Tüketiciye Takip Sistemi Kurmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Konunun teknik, idari, hukuki, ticari, sağlık, tanıtım gibi tüm boyutlarını dikkate alarak uzun ve meşakkatli bir süreç sonunda 2020 yılı üretim sezonundan itibaren uygulamaya başlanmak üzere tüketicinin Güvenli Kuzu Etine ulaşabilmesini amaçlayan çalışmasını sonuçlandırma aşamasına gelmiştir.

2016 yılı başında yola çıkılan ve 2 yıllık çalışmanın sonucunda Türkiye’de ilk kez ve halen tek olmak üzere ‘BALIKESİR KUZU ETİ’ Coğrafi İşareti Balıkesir Ticaret Borsası tarafından alındı.

Hemen ardından takip sistemini kurmak için çalışmalara başladık. Yazılım, donanım, RFID kulak küpe okuyucu entegreli barkodlu etiket yazıcı sistemi kurulumu, Web üzerinden TÜRKVET sistemine erişim, Ulusal ve Yerel market/ süper market-Kasap-Restaurant vs. pazarlama sisteminin oluşturulması, ruhsatlı kesimhanelerin sisteme dahil edilmesi, Tarım ve Orman Bakanlığı WEB Erişim Protokolü, Balıkesir İli Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği Protokolü, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Balıkesir Tarım Orman İl Müdürlüğü ile İş birliği Protokolünün yapılması, sistemin temelini oluşturacak Coğrafi İşarete kaynak teşkil eden kuzu yetiştiricilerinden oluşan üretici anlaşmaları gibi takip sistemi zinciri tamamlandı.
parallax background
video3honey-pic10
video1honey-pic10
video2honey-pic10
Online Protokol