Güvenli Gıda Takip Sistemi

 

 

Güvenli Gıda Takip Sisteminin Amacı


1- Nihai tüketicinin; kuzunun doğumundan kesimine, satışından sunumuna kadar Veteriner/Gıda Mühendisi ve Teknisyenlerinin denetimindeki sağlıklı kuzu etine erişimini sağlamak

2- Balıkesir kuzusu üreticilerinin daha fazla kazanmasını sağlayarak kaliteli ve lezzeti tescilli kuzuların üretim artışını teşvik etmek. Üretici elindeki anaç materyalin korunması ve ıslahına katkıda bulunmak.

3- Zamanında hayvan küpeleme yolu ile üretim planlamasına dönük doğru data oluşumuna katkıda bulunmak .

4- Tağşişin önlenmesine katkıda bulunmak.

5- Barkod sistemi vasıtası ile tüketicinin tükettiği kuzu etinin doğduğu andan sofrasına geldiği ana kadar tüm sürecin izlenebilir olması.

Şematik Takip Sistemi;
ÜRETİCİ --> RUHSATLI KESİMHANE --> MARKET-SÜPER --> MARKET-KASAP-RESTORAN --> TÜKETİCİ

Sistemin Çalışma Prensibi


 
-Coğrafi İşarete (BALIKESİR KUZU ETİ) Konu olan Kıvırcık, Kıvırcık Merinos Melezi, Karacabey Merinosu, Merinos melezi gibi isimler ile TÜRKVET kayıt sistemine giren anaç koyunlardan azami 135 günlük kuzu üreten işletmeler, Balıkesir Tarım İL ve İlçe Müdürlükleri ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile imzaladığımız protokol kapsamında sistemimize dahil edilir.

-Tarım ve Orman Bakanlığı Teşkilatı görevlisi Veteriner ve Ziraat Mühendisi ve Teknisyenlerince doğan kuzular çipli kulak küpeleri ile küpelenir .

-İşletme sahiplerinin KVKK Kapsamında muvafakatı ile Tarım ve Orman Bakanlığı ile Borsamız arasında imzalanan protokol doğrultusunda WEB üzerinden TÜRKVET sistemine erişilerek anlık olarak doğanlar-ölenler-doğum yeri-hangi işletmede büyüdüğü-hangi mezbahada kesildiği vb.bilgileri içeren bilgiler sistemden çekilir.

-Tarım Bakanlığı ve Belediyelerin denetiminde ruhsatlı olan ve takip sistemimize dahil olan kesimhanelerde (Birisi Tarım ve Orman Bakanlığının, Diğeri Kesimhanenin olmak üzere 2 Veteriner Hekim gözetiminde) kesilip kulak küpesi okuyucu RFID cihazı ile küpesi kesim esnasında okunur barkodlu etiket yazıcısından kuzuya ait etiket yazdırılır ve kuzunun dört bacağına takılır. Tarım Bakanlığının Gıda Nizamnamesi ve Nakliye Nizamnamesine uygun koşullarda muhafaza ve nakliyesi sağlanır

-Borsamız ile Anlaşmalı yerel, ulusal-marketlere, süper market zincirine, kasap, şarküteri, restoranlara Veteriner Hekimler ve Gıda Mühendisleri denetiminde kesilen karkas “Balıkesir Kuzu Eti” ulaşır.

-Nihai Tüketicleri akıllı telefonlarındaki barkod okuyucuları ile karkas et üzerinde ya da paketler üzerinde bulunan barkodlardan satın aldığı etin tüm geçmişini öğrenebilir.

SONUÇ

Türkiye’ de ilk kez bir canlı hayvan üretimi ve et takip sitemi entegre olarak gerçekleşiyor. Balıkesir’de sağlıklı ve doğal ortamında yetiştirilen kuzular, hijyen koşullarına sahip ruhsatlı kesimhanelerde uzmanlar gözetiminde kesiliyor.

Üretilen sağlıklı kuzu etleri; tüketicinin güvenle ulaşabileceği ve denetlenen pazarlama ağından satışa sunuluyor.

Her aşama tüketici tarafından takip edilebiliyor.
Balıkesir ilindeki yetiştiricilerinin daha çok üretmesi teşvik ediliyor.


parallax background
video3honey-pic10
video1honey-pic10
video2honey-pic10
Online Protokol